Nieuws

“Er zit een duidelijke doelstelling achter deze hervorming”

“Er zit een duidelijke doelstelling achter deze hervorming”

De federale regering zet haar hervorming voort om de werkloosheidsuitkeringen in de tijd te beperken. In de praktijk neemt de bezorgdheid toe, zowel bij de betrokkenen als bij de diensten die werkzoekenden begeleiden. We spraken met Philippe Borsu, federaal secretaris van het ABVV en expert op vlak van werkloosheidsregelgeving.


De regering beweert dat deze hervorming mensen weer aan het werk zal helpen. Is dat zo?

“Neen. Tal van studies tonen dit al aan. We moeten eerst eens goed kijken naar wat de regering verstaat onder een ‘terugkeer naar de arbeidsmarkt’. In de statistieken wordt een baan van één dag al als een terugkeer naar de arbeidsmarkt geteld. Daardoor kunnen vervolgens positieve cijfers worden bekendgemaakt, maar dat zegt niets over de kwaliteit of de stabiliteit van de gevonden job. Dit als een politiek succes presenteren is een beetje gemakkelijk.”

Ook mensen die jarenlang hebben gewerkt en bijdragen hebben betaald, zullen worden of zijn al uitgesloten. Gaat de hervorming voorbij aan ieders realiteit?

“Absoluut. We krijgen enorm veel getuigenissen van werknemers die lange tijd bijdragen hebben betaald, die periodes van werk hebben gekend, soms moeilijke, soms gefragmenteerde loopbanen, en die vandaag met uitsluiting worden bedreigd. Deze hervorming hanteert een kille, administratieve logica, zonder rekening te houden met de menselijke realiteit en de gebeurtenissen van het leven.”


“De hervorming hanteert een kille, administratieve logica.”

— Philippe Borsu, federaal secretaris ABVV

Is dit een vorm van politieke blindheid?

“Nee. Er zit een duidelijke doelstelling achter deze hervorming. Premier De Wever heeft dit zelf gezegd. Voor hem gaat het om een vorm van staatshervorming zonder het als zodanig te benoemen. De hervorming treft vooral Brussel en Wallonië, waar een grote meerderheid van de langdurig werkzoekenden geconcentreerd is. Er zit ook een symbolische dimensie achter. De regering wil zich ‘krachtig’ tonen tegenover werkzoekenden. Maar achter deze politieke show gaan sociale en menselijke drama’s schuil.”

We horen ook over de moeilijkheden waarmee de OCMW’s kampen.

“Aanvankelijk legde de regering uit dat een derde van de betrokkenen weer een baan zou vinden, een derde een beroep zou doen op het OCMW en een derde volledig van de radar zou verdwijnen. In de praktijk, met name in Wallonië en Brussel, zien de OCMW’s nu al een zeer sterke stijging van de hulpaanvragen. In sommige gemeenten wordt het aangekondigde derde ruimschoots overschreden. Verschillende OCMW’s hebben overigens gevraagd om een opschorting of uitstel van de uitvoering van de hervorming, omdat de werkdruk onhoudbaar wordt. Er zijn financiële compensaties aangekondigd, maar die blijven ruimschoots ontoereikend gezien de omvang van de behoeften.”

Hoe is de sfeer ondertussen bij de werkloosheidsdiensten en de leden?

“De situatie is zeer complex. Vooral psychologisch. We moeten de betrokkenen zoveel mogelijk begeleiden, ondersteunen en geruststellen. Maar onze medewerkers staan ook onder enorme druk. Ze moeten zeer grote hoeveelheden dossiers verwerken, reageren op bezorgde mensen en tegelijkertijd omgaan met steeds complexere administratieve regels. Met andere woorden: het is niet omdat er minder werkzoekenden zijn, dat er minder tijd kruipt in het correct behandelen van alle dossiers, integendeel.”



2 thoughts on ““Er zit een duidelijke doelstelling achter deze hervorming”

  1. Ik heb van 1991 gewerkt voltijds. Heb in 2019 en 2020 2 schouderoperaties gehad en mij omgeschoold omdat ik op voorhand wist dat ik mijn werk dat ik bijna 18 jaar gedaan heb bij aldi niet meer ging aankunnen. Ik heb wel geprobeerd terug te starten maar moest van de adviserende geneesheer direct mijn job opgeven medische redenen en een kantoorjob zoeken waar ik reeds mee bezig was tijdens mijn omscholing. Ik heb dan terug een jaar gewerkt en ben toen gevallen met speciale breuken tot gevolg. In dec 2022 ben ik 2 x geopereerd in 1 week. Ondertussen ben ik nog 3x geopereerd. Ik ben al 3 x bij de FOD moeten komen sinds 2024 want had in oktober 23 eenaanvraag gedaan voor gehandicapte. En een aanvraag voor aangepast voertuig. Eerst was ik goedgekeurd en nu moet ik volgend jaar terug op controle komen. Ik denk dat een mislukte operatie of 2 mijn handicap niet gaat kunnen wegnemen. Ik ben al 3 x op controle geweest bij RIZIV. Ze blijven met mij spelen als een bal en ik ga 40% terug werken. Ik heb 9 punten op dit ogenblik maar ik ben te jong. Ik word volgend jaar 56 jaar. Ik heb bij aldi en mijn vorige werkgevers altijd zwaar werk gedaan voor een vrouw. Ik heb gesleurd met kuipen en gewichten tussen de 25 en 50 kg zelfs tot boven mijn hoof en heb tal van chronische aandoeningen diabetes, stiff person syndroom, hernia nek met fusie in 2014, tibiabreuk been ( staat scheef aan elkaar en plaat heeft 3 jaar gebroken in mijn been gezeten), lymfeoedeem, osteoporose, botinfarct knie, heup operatie, geknelde zenuw elleboog, potteaufractuur pols( staat ook scheef en krachtverlies van meer dan 50%), chronische pijn waarvoor Baxters, fybromialgie, obstructie door de vele medicijnen, verminderde nierfunctie.

  2. voeg daar nog bij dat flexijobs meer uitgebreid zijn, en dat ook studenten meer mogen werken. Voor deze werknemers worden geen sociale bijdragen betaald en brengen de overheid dus minder op, da’s al 1x verlies. Maar vooral : als een voltijdse job wordt ingenomen door een paar flexi’s / studenten te combineren, dan blijven er minder jobs over, er zijn al genoeg bedrijven die nog een paar mensen vast in dienst hebben, en voor de rest werken met deze contracten. Hoe kan je dan nog werk vinden ? Zeker voor mensen boven de 55 wordt het steeds moeilijker, en tegelijkertijd kunnen zij maar max. 2 jaar terugvallen op werkloosheidsuitkering, tenzij ze een perfecte loopbaan hebben gehad. Mensen worden op deze manier gedwongen om eender welke job aan te nemen, ook al is die bvb fysiek te zwaar of ver onder hun opleidingsniveau, en dat aan het minimumloon, want hey, er staan er nog 100 te wachten. Dit is zo ongeveer de meest perverse regering ooit.

Een reactie achterlaten

Je e-mailadres zal niet getoond worden. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Lees ook x